Tudod, melyik a Walkie-Talkie Tower? No és a Cheesegrater? A Pinnacle megvan? Akkor kattints!
London arculata változóban. Egymás után, gombamód nőnek ki a felhőkarcolók a Cityben és környékén, és aki 1980-ban járt utoljára erre, az igencsak rácsodálkozhat az elé táruló képre. Egykoron a Szent Pál katedrális volt a legmagasabb épület a maga 111 méterével. Jelenleg csak a 40. a sorban. 2014-ben összesen 17 olyan felhőkarcolója van Londonnak, ami meghaladja a 150 méteres magasságot. A teljesség igénye nélkül bemutatjuk a 7+1 legmeghatározóbbat, melyek elsősorban alakjukkal hívják fel magukra a figyelmet a kiemelkedő magasság mellett.
1. A Shard
Az Egyesült Királyság és egyben az EU legmagasabb épülete, amely nem a Cityben, de a déli oldalon, a London Bridge pályuadvar tövében található. Tekintélyt parancsoló 306 méteres magasságával messze kiemelkedik az összes felhőkarcoló közül. Alakja nevéhez méltóan egy szilánkra hasonlít, háromszögletű, felfelé vékonyodó piramis. Alig három év alatt épült fel, 2009 és 2011 között. 87 emeletes. A látogatók a 72 emeletig mehetnek fe, ahonnan pazar kilátás nyílik egész Londonra. Tervezője az olasz építész Renzo Piano.
2. One Canada Square
Ez sem a Cityben van, hanem attól keletre, Canary Wharfban. 20 évig (1990 és 2010) között ez volt a Királyság legmagasabb épülete a maga 235 méterével és 50 emeletével. Az elsősorban irodáknak helyet adó épület szabályos téglatest, a teteje azonban piramis. Tervezője Cesar Pelli. Az épület egyik legnagyobb kritikusa a közismerten modernépület-ellenes Károly herceg volt, aki azt mondta: "Én személy szerint megőrülnék, ha ilyen helyen kellene dolgoznom, mint ez." Maga Pelli persze máshogy vélekedett. Szerinte az épület "kapu az örökkévalóság felé".
3. Heron Tower
A 3. legmagasabb épület a Cityben, azon belül is a Bishopsgate-nél található. 230 méteres magasságával alig marad le a One Canada Square épülete mögött. Az üzleti céllal használt épület 2007 és 2011 között épült fel, neve a tulajdonos Heron International után született, de 2014 májusa óta Salesforce Tower néven fut, mivel ők bérelnek benne hat emeletet és 15 évre megvették a névjogokat. Tervezője Kohn Pedersen Fox. Érdekessége még a bejáratnál található óriási akvárium, amely 70 ezer literes és halak százainak ad otthont.
4. Cheesegrater
Hivatalosan 122 Leadenhall Street. A City egyik új posztmodern jövevénye, amelyet 2014 novemberében fejeznek be, 225 méter magas. A 286 millió fontba kerülő épület jellegzetes derékszögű háromszögre emlékeztető alakja miatt kapta a Sajtreszelő nevet. Ott magasodik a Bank of England mögött, a Gherkin és a Heron Tower szomszédságában, de még várni kell a kapunyitásra. Tervezője Richard Rodgers, aki a párizsi Pompidou Központot is tervezte.
5. Gherkin
Hivatalos nevén 30 St. Mary Axe. Az egyik legkülönlegesebb alakú épület a Cityben, amely bár nem a legnagyobb ("csupán" 180 méter és 40 szint), de a leginkább felhívja magára a figyelmet uborkaszerű alakjával (innen a Gherkin név is). A Baltic Exchange helyén épült, amely a hajókereskedelem és hajózási információk főhadiszállása volt, de amelynek épületét az IRA bombája 1992-ben súlyosan megrongálta. Hosszas előkészületek után 2000-ben kezdődött meg az új épület tervezése, a kész felhőkarcoló pedig 2004-ben nyitotta meg kapuit. Sok filmest megihletett már, szerepelt a Harry Potter és a Félvér herceg, az Elemi ösztön 2. és Woody Allen Match Point című filmjében.
6. BT Tower
Régi motorosról van szó, ráadásul nem is a Cityben lakik, szóval ő is kilóg a sorból. A Fitzroviában, közel a Warren Streethez található ez az adótorony, a British Telecom épülete. 171 méter magas, a tetőn lévő antennákkal 191 méter. Szemben több felhőkarcolóval, amelybe bárki bemehet, a BT-torony nem nyilvános. Az 1960-as években épült, és akkor vette át a vezető szerepet magasságban a Szent Pál katedrálistól, amely 1720-tól a legmagasabb épület volt Londonban. Tervezője Eric Bedford.
7. Walkie-Talkie
Avagy 20 Fenchurch Street. A City egy újabb gyermeke. Bár 160 méter magas csak, alakja egyedi, felfelé kiszélesedik, ebből fakad beceneve is, az adó-vevő. Tervezője Rafael Vinoly uruguayi építész. Idén fejezték be az építését.Tetején kert és panorámafolyosók, amelyeket a széles publikum is látogathat. Eredetileg 200 méter magasra tervezték, de az a Szent Pál katedrális láthatóságának rovására ment volna, csökkentették a méretét.
+1. A Pinnacle
Még nincs kész. Olyannyira nincs, hogy bár 2008-ban elkezdték építeni, de máig csak az első hét emelet vasbetonszerkezete van csak meg (a képen a látványterv látható). Pedig ez lenne London második legmagasabb épülete, 288 méterrel, magasabb, mint az összes felhőkarcoló a Cityben. De az építkezés tőkehiány miatt, valamint azért, mert kevés volt a befektető, ill. a későbbi bérlő, abbamaradt. A projekt jelenleg újratervezési fázisban van.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Istóczy úr · http://kuruc.info 2014.10.04. 14:33:50
Károly sajnos ilyen maradi, nem járna bilétával a nyakában dolgozni a 47. emeletre, mint sok modern ember, jelenleg feketemosogató, de életpályamodellel.
Sith Lord 2016.09.03. 10:19:23