A nettó bevándorlás 246 ezer a Statisztikai Hivatal szerint a korábbi 345 ezerrel szemben. 2014 óta nem volt ilyen alacsony. Nemcsak kevesebb EU-s munkavállaló érkezik, de sok - már Angliában élő - is távozik. Ettől pedig szenvednek a vállalkozások.
Londonban az Itsu nevű sushi-éttermekben bónuszokkal együtt £8.60 órabérért alig találni munkaerőt egyszerű Team Member pozícióra. A Pret A Mangernál már £8.85-öt is fizetnének egy órára, mégis úgy kell összegereblyézni az új alkalmazottakat. Munka lenne bőven ugyanis, de jelentkező alig akad. Közben egyre-másra mondanak fel a főként Kelet-Európából odasereglett dolgozók és hagyják el az országot. Az ok: a tavalyi Brexit-szavazás és az azt követő politikai események.
A 2016-os döntés drámai változást hozott a statisztikusok szerint is. Nemcsak elkedvetlenítette a kelet-közép európai, így magyar és lengyel munkavállalókat az Angliába költözéstől, de sok - már az országban élő - munkavállalót késztetett arra, hogy elhagyja az Egyesült Királyságot. Ez pedig katasztrofális hatással van a feldolgozóiparra és a szolgáltatási szektorra. Csak az elmúlt egy évben 44 ezer EU-állampolgár ment el az országból végleg, ezeknek pedig legalább fele abból a nyolc államból származott, ahonnan a bevándorlók többsége érkezett az elmúlt 5 évben.
Noha a 246 ezer nettó bevándorló még mindig távol van attól az évi 100 ezres határtól, amit a Theresa May vezette konzervatív kabinet célul tűzött ki, a munkáspárti politikusok szerint már most látható a baj. Ugyanis a hard Brexit miatt főleg képzett, angolul legalább alapszinten beszélő munkavállalók tűnnek el a brit rendszerből, és ez nemcsak gazdasági összeomlással, de egyéb, például szociális káosszal is fenyeget. A legtöbb orvos és ápoló ugyanis szintén kelet-közép európai volt, nekik pedig egyre kevésbé vonzó egy vízumkényszert bevezető ország, ahol ráadásul a fizetőeszköz is egyre gyengébb (a font egy év alatt elveszítette értéke 25%-át). Kérdés tehát, megéri-e még Angliába jönni dolgozni?
Ahogy az is, hogy 2019 tavaszától, amikor Nagy-Britannia kilép az EU-ból, kik fogják ellátni azokat a feladatokat, amikre már most nem találnak embert. A Munkáspárt, amely nemrégiben megkongatta a vészharangot, teljes politikai fordulatot produkált: továbbra is az egységes piachoz való hozzáférést szeretnének és cserébe soft Brexitet ajánlanak, ami megengedné az EU-s munkavállalók aktív szerepvállalását. Mindezt úgy, hogy egy átmeneti időszakot is javasolnak a 2019 utáni évekre. Jelenleg azonban nem Jeremy Corbyn irányítja az Egyesült Királyságot.
Az utolsó 100 komment: