Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne még rendezetlen Brexit. May ismét vereséget szenvedett, de a küzdelme még nem ért véget.
Miután tegnap a brit képviselők ismét leszavazták az EU és a jelenlegi kabinet közötti Brexit-megállapodást, ma újra szavaztak, ezúttal a no-dealről. Ugyan korábban már volt róla szó a parlamentben, hogy nem kérnek a megállapodás nélküli Brexitből, mégis, mivel May tegnap szabad kezet adott párttársainak, megvolt rá az esély, hogy elfogadjanak egy ilyen forgatókönyvet. A Spelman-féle javaslat, amely kizárná a rendezetlen távozást az EU-ból, végül 312-308 arányban győzött. Négy szavazaton múlt tehát, hogy ne akarja a Westminster a legrosszabb forgatókönyvet. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy nem hárult el teljesen a no-deal Brexit veszélye. Egyrészt a javaslat nem kötelező érvényű, a kormány dönthet úgy, hogy nem fogadja el. Másrészt nem a kormány dönt egyedül a kilépésről, nem érvénytelenítheti a parlament nélkül az 50-es cikkelyt.
Ezután a Green-féle (Malthause néven is ismert) kompromisszumos javaslatról is döntöttek a képviselők, ami lényegében az 50-es cikkely május 22-re történő elhalasztását javasolta no-deal esetére, valamint az EU-s állampolgárok jogainak garantálását tűzte ki célul. Ezt azonban leszavazták a képviselők 210 szavazattal (374 elvetette és csupán 164 támogatta). Végül az első két javaslatról együtt határoztak: ekkor 321 szavazattal a 278 ellenében döntöttek a no-deal és a kapcsolódó határidő kiterjesztés elutasításáról. A képviselők egy része a szavazásokat követően alkotmányos válságról beszélt és Mayt azzal vádolta, hogy direkt halogatta a Brexit-szavazást az utolsó pillanatra, kényszerhelyzetbe hozva őket. Maga May azzal védekezett, hogy a legtöbbet igyekezett kihozni az EU-val történő alkuk során. És mivel nem támogatják egyelőre a képviselők a megállapodást, ezért hosszú kiterjesztése várható az 50-es cikkelynek, vagyis még jó ideig nem fog tudni kilépni az Egyesült Királyság az Unióból. Szerinte ez a választói akarat megcsúfolását jelenti, hiszen a brit polgárok a 2016-os referendumon a kilépésről szavaztak. Ezért jövő szerdáig adott határidőt a képviselőknek, hogy döntsenek a megállapodásról. Mint fogalmazott, ha megkapja a többséget az általa tető alá hozott alku, ki fogja terjeszteni a Brexit határidejét június 30-ig. Holnap folytatódik a vita és a szavazás, hogy kitolják-e a kilépés határidejét és hogy mennyivel.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2019.03.14. 12:37:22
Nagyon szomorú, hogy egy ilyen megoldást a világ számunkra meghatározó erejű része demokráciának nevezi, és büszke rá. Merthogy a "többségi" szavazat mutatja a követendő utat.
Balogh Ádám Software 2019.03.14. 12:39:20
Ad Dio 2019.03.14. 13:09:06